Lördagen den 19 november 2005 anordnades för 4:e gången 'Släktforskningens dag' i Sommarro som blev en välbesökt tillställning.
|
|
Olof Andersson visade det arbete som pågår med nya 'Piteanor'. Läs mer om innehållet i den här.
Vårt 'Visitkorts-projekt' rönte som vanligt stort intresse och många bläddrade igenom våra utskrifter av de inscannade porträtten och ett antal 'okända' personer blev identifierade. För att ytterligare förenkla sökningen bland de närmare 25000 bilderna har föreningen tagit fram ett sökprogram som visades av Olov Skoglund.
Många passade på att titta på "nyheterna" i Sommarro, bl.a GENLINE, Indiko & SVAR. Dessutom fanns många chanser attträffa andra forskare och få både tips och idéer.
Vid kaffebordet inbjöds till många glada skratt då historier ur levande livet blandades med episoder ur forskningen.