Pitebygdens Forskarförening i Sockenstugan
Kyrkmarknaden 1-3 juli 2005

Styrelsens beslut att delta i samband med Kyrkmarknaden var ett klokt beslut.
I Sockenstugan, som landsförsamlingen bredvilligt gett oss tillträde till, finns annars en permanent utställning om Piteå socken, men vi fick förmånen att ställa ut vårt material, datorer och läsapparater.

Många människor (flera hundra) kom in i Sockenstugan under dessa tre dagar och som påtagligt visade sitt intresse för släktforskning och de projekt, som Forskarföreningen arbetar med. Flera nya medlemmar kunde räknas in och flera valde att samtidigt köpa CD 1700-talets Piteå och CD Piteanor 2005. Ett antal nya album med gamla foton kom också in för scanning till Fotoprojektet.

En händelse, som var remarkabel, var den i söndags em, då två pojkar i tonåren kom in för att de ville ha hjälp med att finna uppgifter om sina anfäder. De hade uppgifter fram till sina anfäder födda i slutet av 1800-talet i sitt unga huvud och ville komma vidare bakåt. Vad säger man om ett sådant unikt möte. Hoppas att dessa unga människor fortsätter med sin forskning!

Andra besökare bidrog till att identifiera personer i den bilddatabas, som skapats med inscannade foton sedan 2003.

Erfarna släktforskare gjorde också besök. En av dessa hade en helt ny förklaring till var Piteå sockens gamla kyrka låg i motsats till den aktuella uppfattningen bland bygdeforskare. Vem vet vad denna uppfattning och detta möte kan leda till?

En av besökarna, som inte börjat med släktforskning och som kommit på besök till Piteå, tog chansen att få hjälp med att spåra några anfäder. Hon yttrade helt spontant "det här är ju som ett spännande detektivarbete".

De nytryckta broschyrerna blev eftertraktade och vi kan bara hoppas att det leder till ett starkare intresse för släkt- och bygdeforskning och för Pitebygdens Forskarförening i synnerhet.


Avslutningsvis vill vi från föreningens sida uttrycka ett stort TACK till Piteå landsförsamling, som generöst öppnat sina lokaler för Forskarföreningen !!!!